Alman Halkı Merkel’le Yola Devam Dedi

  • Beitrags-Autor:
22 Eylül Almanya Federal Parlamento seçimleri sadece Alman halkı tarafından değil, tüm Avrupa ülkeleri ve Türkiye tarafından yakından takip edildi. Almanya’yı önemli kılan sadece Avrupa’nın en büyük ekonomisi olması değil, aynı zamanda dünya ekonomisine de yön verir pozisyonda olması ve etkinliğini gün be gün arttırması.
Pazar günü gerçekleştirilen seçimler Almanya tarihinde bir çok ilkin gerçekleşmesine vesile oldu. Almanya Cumhuriyeti tarihinde ilk defa liberaller parlamento dışında kaldı. Yeni kurulan Alternatif parti Avro’ya karşı duruşu ve zaman zaman ırkçılığa varan söylemleri ile % 5 olan seçim barajını zorladı, ama geçemedi.

Koalisyon seçenekleri tartışılmakta

Almanya koalisyonlar ülkesi ancak Merkel tek başına iktidar olmaya hiç bu kadar yaklaşmamıştı. Merkel üçüncü dönem seçimleri kazanırken oylarını %7,7 arttırdı ancak 630 Milletvekilinin 311’i CDU/CSU partisinden seçilmiş olmasına rağmen mutlak çoğunluğa erişip tek başına iktidar olamadı. Seçim sonuçlarının açıklanması sonrası koalisyon partneri arayışına çıkan Merkel’in işi kolay olmayacak. Liberallerin dışarda kalması Merkel’in işini zorlaştırmakta.
Değişik koalisyon opsiyonları düşünülmekte. Büyük koalisyon (CDU/CSU-SPD) yanı sıra yeşiller ile de koalisyon mümkün ancak çok sıcak bakılmamakta. CDU ile sol partinin koalisyon yapma ihtimali ise çok düşük. Başbakan Merkel’in güçlü hükümet kurma isteği gözleri sosyal demokrat partiye çevirmekte.
22 Eylül seçimleri federal parlamentoyu yenilerken Liberaller ve yeşillerin parti yönetimlerini de yenilemesine vesile oldu. Seçimlerin hemen ardından Hür parti genel Başkanı Philip Rösler istifa edeceğinin sinyalini verdi. Ardından Yeşiller partisinin yönetimi de geri çekileceklerini açıkladı.

Almanya seçimlerinin Türkiye yansıması

Özellikle yeşiller partisinin oy kaybı Türk kökenli seçmenleri yakından ilgilendirmekte. Gezi olaylarında taraf olan ve Taksim meydanında protestocular ile direnen Claudia Roth, Türkiye’nin iç işlerine karışmasından dolayı eleştirilmekteydi. Sosyal medyada Türk kökenli seçmenler tarafından yeşillere karşı kampanyalar dahi yürütüldü. Almanya tarihinin en büyük sel felaketinden birisi ile boğuşurken, ekonomik kriz, enerji politikaları ve yatırımları, yabancı düşmanlığı gibi bir çok konu varken Taksim’de dolaşması bir çok seçmende eksi puan almasına yol açtı. Devamı…

Schreibe einen Kommentar